2008. február 5., kedd

BÖJTÖLJÜNK? MOZDULJUNK?

Február 6-án véget ért a vidám farsangi időszak, s kezdetét vette a 40 napos nagyböjt, mely vallásos gyakorlat ugyan, de ne feledjük, hogy a régi bölcsek szerint az ételtől való tartózkodás gyakran a legjobb orvosság az emésztési bajokból eredő betegségek gyógyítására, ezen túl erősíti az akaraterőt, a lelki ellenálló képességet és fokozza a szellemi tevékenységet, segíti az elmélyült gondolkodást. De ez a felnőttek dolga.
A gyerekekkel aranyvesszőt hajtatunk és hagymás növényeket a konyhaablakban, a hónap végén, Mátyás napján figyeljük az időjárást, mert a mondás szerint: „Ha Mátyás jeget talál, akkor töri, ha nem talál, akkor csinál!”
Lassan készülődhetünk a télűző népi hagyományok felelevenítésére is. Mégis a legfontosabb, hogy mozduljunk: jön a tavasz! Ebben a hónapban a mozgáshoz igyekszünk kedvet csinálni, de elgondolkodtató írásainkat is ajánljuk.

GYEREKPINCE – Felhívás

Emlékeznek még 2007. júniusának első hétvégéjére? Szülői kezdeményezésre, az önkormányzat- és helyi vállalkozók támogatásával, társadalmi munkában valósult meg nagy sikerrel a Pátyi Pincenapok keretén belül az első Gyerekpince. Akkor sokan írták a Vendégkönyvbe: szeretnék, ha ez a kezdeményezés hagyománnyá nőné ki magát, erejükhöz mérten segítenének is benne. Itt a lehetőség! Várunk ötleteket, segítőket a szervezésben és lebonyolításban, esetleg anyagi támogatást. A szervezőkkel – többek között - Balogh Anitán keresztül (tel: 70/540 6292) vagy az Interneten (patygyerek@freemail.hu) vehetik fel a kapcsolatot!

KALANDRA FEL! – Irány Nagykovácsi!

Több meglepetést is tartogatott számomra januári kirándulásunk: az előző napi eső ellenére nem volt sár, a reggeli +8°C ellenére pedig nem volt érdeklődő kiránduló! Amikor kis családunk elérte a kilátót, lemerült a fényképezőgépünk, ezért a meglepően tiszta időben a Budapestre és környező hegyekre nyíló remek kilátást nem tudtuk megörökíteni… Madártávlatból megszemléltük jövő havi kirándulásunk helyszínét, a Nagy-szénást. A meleg ellenére havas, jeges volt a Hárs-hegy keleti oldala, így a csúszós utat elkerülve a déli oldali bánya felé mentünk, ahol gyönyörű zöld mohaszőnyeg várt bennünket – szinte kedvem lett volna belefeküdni! Másfél óra alatt jártuk meg ezt a kis utat, 2 és fél éves lányomat tudom csak meginterjúvolni, szerinte: „jó volt”.
Február 24-én 9-kor indulunk autóval a CBA parkolójából Nagykovácsiba. Felkapaszkodunk az 550 m magas Nagy-szénásra, ahol jó idő esetén nagyon szép kilátás vár minkét, majd a hegyet jelzett turista-úton megkerülve érkezünk vissza az autókhoz. A ~7km hosszú út megtételéhez ennivalóra és 3,5 órára lesz szükségünk.
Úgy gondolom, hogy a „rossz idő” nem lehet ok arra, hogy a mi családunk ne kerekedjen fel ezeken a meghirdetett vasárnapokon, de örülnénk, ha csatlakoznánk hozzánk mások is! Ezért bíztatnám olvasóinkat, hogy tegyenek egy próbát, és ha kételyeik, kérdéseik vannak, hívjanak a 30/474 5521-es számon!
(Borlai Barbara)

LURKÓ SAROK – Kísérletezz!

Ebben a hónapban a nagyobbakat is várjuk egy kis játékra! Végezzétek el az alábbi kísérleteket. Aki utánajár és megírja nekünk a jelenségek okait, az értékes ajándékot nyerhet! Az Info Support Bt. jóvoltából 2 db számítógépre csatlakoztatható USB/FM rádiót sorsolunk ki a megfejtők között.
* Fess egy kb. 15 cm átmérőjű piros „pöttyöt” egy fehér lapra. Nézd kb. 1 percig 2m távolságból, majd nézz rá egy üres, fehér falrészre. Mi történik?
* Egy teáskanál szódabikarbónát oldjál fel kb. 4 evőkanál vízben. Önts rá 1 vagy 2 evőkanál ecetet. Mi történik?
Megfejtéseiteket a Pátyi Lurkó postaládájába (Közösségi Ház kerítése) vagy a patygyerek@freemail.hu címre várjuk március 2-ig!
Múlt hónapban a két színező között az alábbi hasonlóságok voltak elrejtve:
Szív a korcsolyás lány ruháján = mackó orra, csillag volt mindkét képen, a lány zsebe = mackó felett a hold, a lány lábánál lévő hógolyó = mackó sapkáján a bojt. Helyes megfejtést Biernaczky Anna küldött be, aki ügyességi játékokat kap ajándékba. Gratulálunk neki!

NÉGYSZEMKÖZT - Egyszemélyes intézmény

Beszélgetés Kerékné Monori Klárával, a Művelődési Ház vezetőjével

Áprilisban lesz nyolc éve, hogy a Művelődési Ház programjait szervezi, és az intézményt vezeti, Kerékné Monori Klára. Vele beszélgettem sikerekről, kudarcokról és tervekről.
- Meglepődtem, hogy még „csak” nyolc éve dolgozol itt, nekem sokkal többnek tűnik.
- Pedig 2000 áprilisában kerültem ide, és rögtön a „mélyvízbe dobtak”: úgy kaptam meg a Pincenapok szervezését, hogy még egy szerződést sem láttam. Emlékszem, a zenét pl. egy házi hifitoronnyal biztosítottuk. Aztán két év gyakorlattal iskolapadba ültem: 2002-től 2005-ig voltam a Szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola hallgatója, művelődésszervező szakon végeztem.
- Milyen, általad szervezett programra emlékszel szívesen vissza?
- Számomra nagyon sikeres rendezvény volt például 2005-ben az első Márton-napi lampionos felvonulás, amit a borversennyel kapcsoltunk össze. Nagyon izgultam, hogy lesz-e elég érdeklődő egy teljesen új programon, de meglepően sokan jöttek el. De a tavalyi Pincenapokra is szívesen emlékszem, mivel sokan voltak, akik segítségükkel, ötleteikkel támogatták a munkámat. Egyedül azt hiszem, nem tudtam volna ilyen jól megszervezni. Régen a civil szervezetek szervezték a Pincenapokat, megoszlottak a feladatok. Azóta ezt a Művelődési Ház átvállalta, egy kollégára és a közmunkásokra tudok támaszkodni. Rendkívül élvezem a Pincenapok szervezését, de egyedül nagyon nehéz.
- Mi az, amit kudarcnak élsz meg?
- Számomra egyértelműen kudarc, ha megszervezek valamit, és nagyon kevés a résztvevő. Mint például tavaly, a Budaörsi Játékszín Öbölből vödörbe előadásán. Azt hiszem, nagyon jól meghirdettük a műsort, a színészek szívüket-lelküket beleadták, és mégis alig volt érdeklődő. De például az idei Kultúra Napja alkalmából rendezett Kiss Zenede Alapfokú Művészeti iskola növendékeinek műsora is kisebb csalódás volt, ahol szintén kevesen voltak, mivel több szülő csak lehozta a gyermekét, majd érte jött a műsor végén. Pedig ez egy vasárnapi rendezvény volt. Tisztelet a kivételnek, de a mai szülők hozzáállása is megváltozott. Megszűnőben van, hogy ezek a programok „nagy családi eseménynek” számítsanak.
Egyébként nagyon nehéz faluszinten meghirdetni a programokat, mert nincs egységes hirdetőtábla, ahová plakátokat lehetne elhelyezni, vagy ha ki is tesszük arra a kevésre, másnapra már letépik.
Szomorúan tapasztaltam azt is, hogy egy-egy civil szervezet saját magának megszervezi a programot, arra elmegy, de a másikéra már nem. Úgy érzem nincs átjárás a civil szervezetek között, amit nagyon sajnálok. De talán mintha ez az utóbbi években kicsit „fellazult” volna. Kevés szervezet van, mely faluszinten szervez programokat, persze itt is vannak kivételek. Talán a Közösségi Ház, a Pátyi Hun -Magyar Hagyományőrző Alapítvány, a Székely kör és a Művelődési Ház az, amely az egész falunak, minden szintnek és rétegnek szervezi a programjait.
- Milyen terveid vannak a közeljövőben, milyen változások lesznek a Művelődési Ház „életében”?
- A legfontosabb, és aminek nagyon örülök, hogy tavaszra elkészül a honlapunk: patymuvhaz.hu néven. Nagy kapacitású tárhelyet szeretnék, ahová sok fényképet, videót is felteszünk majd. Azt tervezem, hogy az összes civil szervezet programját feltüntetjük, de ehhez az kell, hogy mindig megkapjam a friss információkat. A honlap elindulásáról mindenképpen tájékoztatni fogom a Pátyi Kurír olvasóit.
Ezek mellett minden évben tervben van a Művelődési Ház karbantartása, felújítása: az önkormányzat évente biztosít egy bizonyos összeget, amelyet erre fordíthatok. Idén a nagyteremben a vezetékek kicserélését és festést terveztem, jövőre a nyílászárók mázolását vagy cseréjét, a rákövetkező évben a padlóburkolatot szeretnénk kicseréltetni. Emellett minden évben rengeteg pályázatot nyújtok be, tavaly például a Magyar Államkincstár által biztosított pályázati pénzen vettünk új színpadi függönyt, asztalokat. Évente a programok megszervezésére 2 millió forintos költségvetésből kell gazdálkodnom, ami úgy-ahogy elég. A legnagyobb álmom mégis egy nagyobb Művelődési Ház, mert a község ezt az épületet rég kinőtte, hiszen például egy óvodai, iskolai rendezvény esetén a nagyterembe nem férnek be a szülők, családtagok.
- A Pátyi Lurkó főleg kisgyermekeknek és szüleiknek ajánl programokat. Milyen lehetőségek vannak a számukra a Művelődési Házban?
- A legkisebbeknek a Baba-mama tornát tudom ajánlani, ami márciustól fog újraindulni Lukovich Petra gyógytornász vezetésével. A pontos időpontot a készülő honlapunkon olvashatják majd az érdeklődők.
A Ringató – mely a várandós kismamáktól kezdve az oviba készülő gyerekeket is várja -, nagyon sikeres. Ha minden igaz, nemsokára két csoport is lesz, annyian vannak. Jelenleg minden szerdán 10:15-10:45-ig vannak foglalkozások Gáspárné Kovács Modeszta zenetanár vezetésével.
Nagyobb korcsoportnak, 3 éves kortól, kezdő és haladó néptánc foglalkozások vannak, melyet Kiss Zsuzsanna tánctanár tart minden kedden 17:30-18:30-ig, illetve minden szerdán 16:00-18:30-ig.
Ezek az állandó programok. Ezen kívül a Kiss Zenede Alapfokú Művészeti Iskola tanára, hétfői és csütörtöki napokon jazz - táncot oktat, ahová iskoláskorúak jelentkezhetnek.
Február 17-én Wass Albert vers- és prózamondó versenyt rendezünk az író születésének 100. és halálának 10. évfordulójának tiszteletére. Bárki jelentkezhet, nem kell a verset megtanulni, az is elég, ha felolvassa. Jelentkezési határidő: február 13.
De itt szeretném felhívni minden kedves olvasó figyelmét, hogy igény- és megfelelő létszám esetén bármilyen programot szívesen megszervezek, mert én sajnos nem tudok mások fejével gondolkodni, nem tudom egyedül kitalálni, hogy mire lenne igény. Ilyen, „alulról jövő” kezdeményezés volt pár évvel ezelőtt, hogy szervezzünk „távirányítós autó-versenyt”. Igény volt rá, megfelelő számú érdeklődő, megszerveztük és nagyon sikeres volt. Vagy például szintén egy helyi lakos kezdeményezésére tartottunk tavaly kosárfonó tanfolyamot. Mindenre van lehetőség, bármilyen ötletet szívesen veszek.
- Térjünk vissza a Pincenapokra! Idén milyen programokat tervezel?
- Az idei költségvetési terv még elbírálás alatt van, amint megtudom, hogy mennyi pénzből gazdálkodhatok, összeállítom a tervezett programot. Első körben február 22-én, pénteken 18 órakor sok szeretettel várok minden érdeklődőt, pincetulajdonosokat, segítő szándékú embereket a Pincenapi megbeszélésen, itt a Művelődési Ház nagytermében. Ha a Pincehegy takarításával kell kezdeni, akkor takarítunk, szemetet szedünk, ahogy múlt évben is. Tavaly többen is úgy gondolták: itt az ideje, hogy közösen tegyünk valamit a faluért, községünk egyik legjelentősebb rendezvényéért. Nagyon örülnék, ha idén is számíthatnék rájuk és a segítségükre.
(Balogh Anita)

NÉPTÁNC - „Énekelünk, tapsolunk, topogunk, dobogunk”

A legjobb dolgok úgy kezdődnek, hogy pár bátor ember vesz egy nagy levegőt, és megvalósítja az álmát. A jelenlegi pátyi gyermek néptánc foglalkozások épp így kezdődtek. Karvázyné Leveleki Gyöngyvér és Reuss Gabriella pár éve elhatározták, hogy saját kezükbe veszik az irányítást, és színvonalas néptánc-oktatást szerveznek a gyerekeknek, helyben. Rábukkantak a Pátyon élő Kiss Zsuzsannára, aki a Táncművészeti Főiskolán tanít népi játékok tantárgyat és eredetileg óvónő, tehát a gyermekek és a népi játékok jó ismerője. És az álom megvalósult. Most már „csak” termet kellett szerezni, szoknyát varrni, fellépőruhát készíttetni, a gyerekeket egybeterelni, az órarendet megszervezni… A színpadon önfeledten játszó, táncoló kék pörgős szoknyás kislányok és pár ügyes legényke a bizonyíték, hogy a fáradozás megérte.
A Művelődési Ház szeptember óta ingyen biztosítja a nagytermet, köszönet érte! Újabban egyre több segítséget kapunk, a szervezői kör kibővült és így sokkal egyszerűbb, az anyukák már nem is gondolnak arra, hogy föladják a foglalkozások szervezését. A kis csoportok örömmel tesznek eleget a felkéréseknek, de igazából a történet nem (csak) erről szól. Nem tehetségkeresésről, nem szereplésről. Semmi másról, csak a zene, a játék, a tánc öröméről. Persze tanárszemmel nézve ezeken az órákon komplexen folyik a mozgás, a beszéd fejlesztése, koordinációja és a zenei nevelés. A koncentráció, a finommotoros mozgások javulása az élet minden területén segíti a gyerekeket. Az alapok, a mozgáselemek a magyar néptáncokból származnak, a hangsúly azonban a mondókázáson és az éneklésen is van. Sajnos kevés a fiú, de azért akadnak, főleg a testvérek közül. A környéken, pl. Zsámbékon, Biatorbágyon, Budakeszin már vannak hétvégi táncházak, kézműves foglalkozásokkal, mesemondással színezve. Zsámbékon még a szülők is összejöttek, és nekiveselkedtek a tánctanulásnak. A lelkes pátyi anyukák pedig most a hétvégi felnőtt táncházról álmodoznak…
A foglalkozások három korosztálynak, heti egy alkalommal vannak:
kedd 1730-1830 ovisoknak,
szerda 16-17 a 2-4 éveseknek,
szerda 17-1830 iskolásoknak.
Minden érdeklődőt szeretettel várnak, bármikor lehet csatlakozni! Nincs nagycsaládos kedvezmény, minden gyerek fizet, viszont mindig elérhető áron. Érdeklődni Reuss Gabriellánál 06-20-92-50156, vagy Kiss Zuzsannánál 06-20-920-3395 lehet.
(Kálmán Dóra)

SPORT TÁNC - Egy újdonság Pátyon

2007 szeptemberétől az ovisok, idén januártól pedig már az iskolások is megismerhették a Sport tánc órákat. A Pátyon újdonságnak számító foglalkozást Péterfy Judit szakedző mutatja be:
Edzéseinket azoknak az óvodás és iskoláskorú fiúknak és lányoknak ajánljuk, akik tele vannak energiával, szívesen és sokat mozognak lendületes és ritmusos zenére. Az edzéseken a gyerekek helyes testtartására, a koordinációs képességük és a ritmusérzékük fejlesztésére nagy hangsúlyt fektetünk, játékos keretek között. Szégyenlőségük, gátlásosságuk leküzdésére is tökéletes, mert heti 2 alkalommal a társaik, fellépéseken a közönség előtt mutatják be gyakorlataikat. Így kialakul bennük egy egészséges önbizalom. Az esztétikus mozgás pedig mindennapjaik részévé válik.
Szívesen bemutatjuk tudásunkat, helyi rendezvényeken, pl.: idősek otthonában, sportnapokon, fesztiválokon, megnyitókon, farsangi bálokon vagy jótékonysági rendezvényeken. Gyönyörű, csillogó fellépő ruhában táncolnak tanítványaink. Szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak a ritmusos zenére ügyesen előadott táncukkal, egyszerre végrehajtott akrobatikus mozdulataikkal - formációban, párosban vagy páros formációban -, így nagy sikert aratnak a nézők körében.
Nyár elején sporttáborba utazunk, ahol nagyon jó hangulatban töltünk el 5 napot. A nyári szünet utolsó 2 hetében napközis jellegű tábort tartunk, ahova szintén szeretettel várunk minden gyereket.
Nagy örömmel tölt el, hogy a fiúk is nagyon ügyesek és szép számmal vesznek részt az edzéseken! Őket, és a lányokat is bíztatom, hogy jöjjenek, próbálják ki ezt a mozgásformát!
Az edzések időpontja:
Ovisoknak: kedd-szerda 15.30-16.30 az Új óvoda tornatermében,
Iskolásoknak: kedd 16.45-17.45 ,
péntek 16.30-17.30 a Bocskai Általános Iskola tornatermében.
Bővebb információ: Péterfy Judit szakedzőnél, tel.: 30/9506 966, bogar11@t-online.hu
(Kálmán Dóra)

KINCSÜNK AZ EGÉSZSÉG – A mozgásfejlődés szakaszai

Elsőgyerekes anyukaként bennem is volt egy kis versengési kényszer: mikor fordul oldalra, kezd el mászni vagy állni a gyerekem. Pedig, bizonyos kereteken belül, ennek semmi jelentősége sincs. Azonban, bár a gyerekek aránylag nagy egyéni eltéréssel fejlődnek, van egy bizonyos út, melyeket mindenkinek végig kell járnia. Ha valami mégis kimarad, annak oka és következménye van.
A mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll az idegrendszer érésével, a gyermek mozgásának és észlelésének fejlődése egy-egy életszakaszban a központi idegrendszer egy-egy meghatározott területének irányítása alatt áll. Ha a mozgásfejlődés bármelyik szakasza kimarad, vagy nem gyakorlódik be eléggé, a kapcsolódó érzékelő és irányító központok nem fejlődnek, differenciálódnak megfelelően. Több terület elégtelen működése tanulási nehézséghez, viselkedési problémához, magatartás-zavarhoz vezethet. Ennek az az oka, hogy a mozgás segítségével járódnak be az idegpályák, fejlődnek az agyi rendszerek.
Éppen ezért nem kell örülni annak, ha „az én gyerekem nem kúszott-mászott a földön, csak ült szépen, mindent megfigyelt és egyszer csak elkezdett járni”.
Hogy mégis mit kell tudnia egy kisbabának? Erről beszélgettünk Kővágóné Kosztolányi Ágnessel, Dévény szakgyógytornásszal.
Abban azonnal egyetértettünk, hogy a mozgásokat nem szabad erőltetni egy egészségesen fejlődő gyermeknél. A legjobb, ha mindent magától tanul meg. Különösen igaz ez az ülésre és a járásra. Pl. a bébikomp, amivel a járást lehet „segíteni” kifejezetten káros! Viszont, amikor a csecsemő már kicsit többet van ébren, jó ha kiveszik az ágyból, és leteszik a földre egy pokrócra, ahol sok helye van a mozgásra. Vegyék körbe játékok, színes dolgok, amik felkeltik az érdeklődését, és ne a babahordozóban legyen!
Nagyon fontos, hogy ha a gyermek mozgása nem megfelelően fejlődik (valamelyik mozgásforma kimarad, nem kezdi el időben stb.), vagy a mamának kétségei vannak, forduljon szakemberhez! Sokszor azért marad ki egy mozgásforma, mert valamilyen izomtónus probléma húzódik meg a háttérben (pl. kötött vagy túl laza izomzat), ilyenkor a gyerek nem tudja végrehajtani az adott mozgást. Ennek oka általában a szülés körül bekövetkezett rövid oxigénhiányos állapot, amit sokszor észre sem vesznek, szellemi problémákkal nem jár. Ilyen lehet pl. ha egy újszülött nem tud szopni. Valószínűleg az izomtónusával van baj, ami, ha nincs kezelve, később rágás és beszéd problémákhoz vezet.

életkor és az egészséges gyerek fejlődése (zárójelben olvashatják azokat a tüneteket, amelyek kóros fejlődés jelei lehetnek)
0-2 hó
Hasonfekvő helyzetben fejét rövid ideig emeli, megtartja, oldalra fordítva leteszi
(Folyik a nyála, nem vagy csak erőtlenül szopik. Tartási és mozgási aszimmetria.)
2-3 hó
Hasonfekvő helyzetben fejét szilárdan tartja, testtartásával segít, mikor felemelik
(Hason fekve fejét nem emeli. Hangot, mozgást nem követ.)
4-5 hó
Karba véve fejét egyenesen tartja. Hátáról oldalára fordul, hason fekve szemlélődik, játszik. Játszik a kezével. A látott tárgy felé nyúl. A tárgyakat szájba veszi, lóbálja, rázza
(Oldalára nem fordul, kezét nem nyitja, nem szeret hason feküdni.)
5-6 hó
Hasonfekvő helyzetben karjára támaszkodva, mellkasát felemeli. Hátról hasra fordul. A látott tárgyat két kézzel megragadja, és 30-40 mp-ig tartja. Kis tárgyat felemel.
(Hason fekve kezére nem támaszkodik, fejét nem forgatja, tárgyakért nem nyúl.)
6-7 hó
Hasáról a hátára fordul és vissza, kúszik. Két tárgyat kézben tart. A tárgyat egyik kezéből a másikba átteszi.
(Nem fordul, hiányzik a két kéz összehangolt mozgása.)
7-8 hó
Négykézlábra áll, ebben a helyzetben hintázik. Kúszva vagy gurulva a lakásban messzire eljut. Egy tárgyat nyugvó tárgyhoz ütöget.
(Elmarad a helyváltoztatás, nem kúszik vagy gurul. Nem próbál négykézlábra állni.)
9. hó
Négykézláb mászik. Feltérdel, közben kezeit használja. Hüvelykujj és mutatóujj segítségével felemeli a tárgyat
(Nincs helyváltoztatás, mászási kísérlet vagy a popsiján ülve közlekedik.)
10-11 hó
Négykézlábból kiül (innentől lehet etetőszékbe ültetni), kapaszkodva feláll, állva rugózik, le tud ülni. Tárgyakat egymásba tesz.
(Egyedül nem próbál megülni.)
12-13 hó
Önállóan áll, oldalra lépeget, leejtett játékért lehajol és felveszi, közben kapaszkodik. Labdát gurít, cipőjét lehúzza.
14-15 hó
Széket tologat, kapaszkodás nélkül áll, esetleg leguggol, tárgyakat egymásba rak, tornyot épít.
16-18 hó
Legkésőbb ebben az időben elindul, guggolva játszik, ha elesik feláll. Széles alapú járás. Labdát dob, cipőjét kifűzi.
18-24 hó
Fel-le mászik magasabb tárgyakra, lépcsőn kézen fogva közlekedik, kialakul a biztos járás.

Ha a baba fejlődése elmarad a fentiektől, illetve kóros fejlődést mutat, ne gondoljuk azt, hogy majd kinövi! Az időben felfedezett probléma sokszor egy otthon végezhető tornával orvosolható, időnként ennél többre van szükség. Ilyenkor megfelelő terápiát ínak elő a gyermeknek. Jó tudni, hogy minél hamarabb felfedeznek, kezelnek egy (esetleg akkor még csak kisebb) rendellenességet, annál nagyobb eséllyel és hatékonysággal gyógyítható!
Megelőzhető-e, hogy később problémák legyenek, ha már kimaradt egy mozgásforma a baba életéből? Hogyan?
Sok diszlexiás és diszgráfiás gyereknél kimaradt a mászás, ezért Ági azt javasolja, hogy azok a szülők, akiknek a gyermekei nem másztak, óvodás korban vigyék diszlexia-szűrésre gyermeküket, hogy elkerülhessék az iskolában a tanulási nehézségeket.
Fontosnak tartjuk még a masszázs jelentősségét megemlíteni! Már pár napos korban, finoman kezdhetjük masszírozni (eleinte inkább csak simítani) babánkat. Ezek a pár perces alkalmak a mamát is jóleső érzéssel töltik el, a babáknak pedig létfontosságú az érintés.
Az Ági által is alkalmazott terápiát Dévény Anna gyógytornász, művészi torna szakedző dolgozta ki 1976-tól kezdődően, kettős képzettségének gyakorlati tapasztalatai alapján. E levédett módszert ma már egyre több orvos és az egészségügyi szakma is elismeri és igényli. Egyik működési területe a speciális manuális technika, alkalmazásának fő hatásai: az izmok és inak zsugorodásának oldása, az izomzat kórós helyzetének normalizálása, az idegrendszer direkt ingerlése. A módszer gyakorlatilag bármely típusú sérülésnél (idegrendszeri, ortopédiai, baleseti eredetű és reumatológiai, stb.) alkalmazható.

Végül egy kis kitekintő a Pátyon élő és dolgozó gyógytornászokról:
Kővágóné Kosztolányi Ági Tel: 23/343 889, 20/5-914-934
Dévény terápia 1 ½-2 éves kor alatt!

Kovács Gabriella Tel: 20/9133 666
Születési rendellenességek korrigálása, masszázs

Lukovich Petra Tel: 70/227 8312
Gerincproblémák ovis kortól

Nagy Rita Tel: 30/488 9844 23/343 016
Felnőtt manuálterápia (deréktáji panaszok kezelése)

Szilágyi Réka Tel: 20/387 6959 sz.reka@freemail.hu
Felnőtt gyógytorna és személyi edzés

(Borlai Barbara)